ПОЯСНЮВАЛЬНИЙ ЛИСТ ТА ЗВЕРНЕННЯ ДО СПОРТИВНОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ УКРАЇНИЗвертаємось до всіх, кого це стосується та всієї спортивної громадськості України з інформацією та роз’ясненнями у зв’язку з системними випадками свавілля і потурання нормами права співробітниками Міністерства молоді та спорту України (далі – Міністерство), які своїми наказами створюють умови для задоволення інтересів окремої громадської організації вдаючись до зміни своїх попередніх регламентуючих документів, при цьому ігноруючи права інших громадських організацій.
Громадська організація «Федерація таеквон-до І.Т.Ф. України» (далі – Федерація) офіційно зареєстрована у 1992 році і вже 28 років займається розвитком таеквон-до І.Т.Ф. в Україні. За роки свого існування Федерація здобула значні досягнення в розвитку таеквон-до І.Т.Ф., тим самим піднявши імідж нашої держави у світі. Вже став буденною нормою успішний виступ збірної команди України з таеквон-до І.Т.Ф. на чемпіонатах Європи і Світу. Внаслідок цього, у 2005р. Федерація заслужено отримала Статус Національної спортивної федерації.
Федерація працює під егідою Міжнародної Федерації Таеквон-До (скорочено – І.Т.Ф.) (англ. International Taekwon-Do Federation (I.T.F.)), створеної у 1966р. у м.Сеул, республіка Корея, штаб-кватира знаходиться в м.Відень, Австрійська республіка, і є єдиною спортивною організацією у складі Міжнародної Федерації Таеквон-До з виключним правом розвитку і популяризації таеквон-до І.Т.Ф. в Україні .
Проте, після смерті засновника таеквон-до Генерала Чой Хонг Хі, частина членів Міжнародної Федерації Таеквон-До відокремилась, внаслідок цього у 2007 році була створена організація з однаковою назвою «Міжнародна Федерація Таеквон-До» з штаб-квартирою в Іспанії (Spain). В 2011році Міжнародний суд у м.Відні визнав нелегітимність цієї організації посилаючись на те, що на момент її створення даний вид спорту вже розвивала давно (22.03.1966р.) створена організація Міжнародна Федерація Таеквон-До (I.T.Ф.). У 2014 році представники цих двох Міжнародних організацій підписали Меморандум, яким визнали, шо обидві організації займаються розвитком Taekwon-Do I.T.F. і відмовились від подальших судових спорів. Члени обох організацій проголосили себе вічними учнями вчення Генерала Чоя та згідно затвердженої Конституції, мають обов’язок пропагувати та розповсюджувати цей вид бойового мистецтва та спорту через Міжнародну Федерацію Таеквон-До, що була заснована Генералом Чой Хонг Хі.
З того часу ці міжнародні організації існують паралельно, хоча, по суті розвивають один і той самий вид спорту- таеквон-до І.Т.Ф., мають основний логотип міжнародної емблеми організації, спортивну форму єдиного зразку, а головне, одного на всіх засновника цього стилю бойових мистецтв та виду спорту - Генерала Чой Хонг Хі, з його науково-спортивною літературою, яка є абсолютним зразком і основою для побудови навчально-тренувального процесу підготовки спортсменів і тренерів з таеквон-до. В основі традиційних і характерних знань таеквон-до закладена техніка захисту і ударів, які вивчаються по створеному майстрами таеквон-до шаблонам комплексів формальних вправ, умовно спаринг або бій з тінню (по кор. Туль). Ці формальні комплекси і є візитною карткою і особливістю таеквон-до І.Т.Ф., що відрізняє його від інших видів єдиноборств. Якщо дві або більше спортивних організації практикують саме ці види формальних комплексів, як основу знань таеквон-до І.Т.Ф., по суті, вони займаються одним і тим же видом спортивних єдиноборств. Зміни в правилах змагань, в ескізах форми одягу і навіть термінології не є законним приводом називатися іншим видом спорту, якщо в основі вивчення лежать знання таеквон-до І.Т.Ф., якими є комплекси формальних вправ (Туль), створених і затверджених засновником таеквон-до І.Т.Ф. Генералом Чой Хонг Хі. Наприклад, Всесвітня федерація олімпійського тхеквондо (ВТ) регулярно, для підвищення ефективності та видовищності свого виду спорту, а також більшої об'єктивності суддівства на змаганнях, вносить зміни і поправки в турнірні правила, спортивну екіпіровку та суддівське електронне обладнання, а так само форму одягу та символіку спортсменів та суддів. Але, основою їх відмінних знань так само є свої комплекси формальних вправ, в яких закладені знання виконання техніки тхеквондо ВТ.
У 2006 році під егідою Міжнародної Федерації Таеквон-До (Spain) в Україні була створена громадська організація «Всеукраїнський Союз Таеквон-До» (далі – Союз), який, як і ця організація, займається розвитком таеквон-до І.Т.Ф. Спочатку Союз існував як одна з громадських організацій, які займаються розвитком таеквон-до І.Т.Ф. в Україні. Але з часом керівництво Союзу (як і свого часу Міжнародна Федерація Таеквон-До (Spain)) захотіло відмежуватись та заявило, що Союз розвиває не таеквондо І.Т.Ф., а зовсім інший вид спорту (хоча назви видів спорту, правила змагань, та вся інша атрибутика Союзу та Федерації суттєво не відрізнялись). Починаючи з 2012 року керівництво Союзу тричі зверталось до Міністерства з заявами про визнання псевдо нового виду спорту. Дві перші заяви були Міністерством відхилені з посиланням на те, що вид спорту таеквон-до І.Т.Ф. вже визнаний в Україні.
В 2018 році Союз втретє звернувся до Міністерства із заявою про визнання нового виду спорту - Таеквон-До (без скороченої абревіатури І.Т.Ф.). Згідно діючого на той час Порядку визнання видів спорту, включення їх до Реєстру визнаних видів спорту в Україні, (затв. наказом Міністерства від 27.01.2014р. №149) для визнання виду спорту було необхідно, щоб назва виду спорту та правила спортивних змагань суттєво відрізнялись від назви виду спорту та правил спортивних змагань видів спорту, які визнані в Україні.
Враховуючи те, що подані Союзом документи не відповідали даним вимогам, Федерація (як організація, яка розвиває цей вид спорту і має кваліфікованих фахівців в галузі розвитку таеквон-до І.Т.Ф.) намагалась взяти участь в обговоренні цього питання і надати в Міністерство необхідні матеріали.
Проте Міністерство категорично відмовилось від обговорень та не допустило представників Федерації на засідання Комісії з цього питання, а 27.12.2017р. своїм наказом № 5229 визнало Таеквон-До новим видом спорту, створивши по суті клон вже існуючого. Через дуже короткий час Союзу був наданий Статус Національної спортивної організації. (в свій час Федерація боролась за отримання даного статусу майже 3 роки !).
Наказ №5229 порушив права Федерації, привів до офіційної невизначеності та плутанини у процедурі укладення договорів про співробітництво структурних підрозділів обох організацій з місцевими спортивними комітетами (можливості укладення двох договорів по одному й тому ж виду спорту), став підставою для здобуття спортивних звань та виплати грошових заохочень спортсменам та тренерам двох організацій з одного й того ж виду спорту, створив умови для протиправного виділення з державного бюджету нових асигнувань на розвиток «нового» виду спорту, який по суті не був новим. Враховуючи це, Федерація звернулась до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом про визнання недійсним вищезазначеного наказу Міністерства. Позов був судом задоволений. Апеляційна та касаційна інстанції залишили дане судове рішення без змін. Виконуючи дане рішення Міністерство виключило «новий» вид спорту з Реєстру.
Але через дуже незначний час після виконання судового рішення (28.02.2019р.) за невідомих (дивних) причин Міністерство видало новий наказ № 1059, яким внесло зміни до Порядку визнання видів спорту в Україні , а саме виключило з нього ті підстави для визнання виду спорту, яким не відповідали документи Союзу (назва виду спорту та правила спортивних змагань повинні суттєво відрізнятись від назви виду спорту та правил спортивних змагань видів спорту, які визнані в Україні). Майже відразу після видання цього наказу Союз в черговий раз подав до Міністерства заяву про визнання як нового виду спорту- Таеквон-До.
На даний час документи Союзу знаходяться на розгляді в Міністерстві. Керівництво Федерації знов звернулось до керівника Департаменту неолімпійських видів спорту Міністерства з пропозицією обговорити за участі провідних фахівців в галузі таеквон-до І.Т.Ф. історію та нюанси розвитку таеквон-до у світі та Україні, відсутність різниці у назвах видів спорту, спортивного обмундирування, правил змагань. Проте дана пропозиція знову не знайшла підтримки у Міністерстві. Натомість там заявили, що після зміни Порядку відсутні підстави для відмови Союзу у визнанні нового виду спорту, натякнули, що інтереси Союзу лобіює якась високопосадова особа, тому звертатися до уряду або правоохоронних органів вони не радять оскільки «взаємовідносини між Міністерством та Федерацією можуть змінитися». Ось так своєрідно Міністерство вирішує питання визнання виду спорту. Немає підстав для визнання, але клопоче посадова особа високого рангу – можна підім’яти під себе закон, змінити Порядок визнання і створити умови для задоволення заяви даної організації ! Така позиція Міністерства може знову призвести до створення клону вже визнаного виду спорту із усіма вищезазначеними наслідками.
Як бачимо, у Міністерстві замість розвитку спорту працює система лобіювання інтересів окремих осіб , яка не іде на користь спорту, створює плутанину і невизначеність в організаційних та фінансових питаннях і, на нашу думку, має ознаки корупції. Безумовно ми будемо захищати свої права і, в разі необхідності, звернемось до Високого суду, який в котрий раз повинен буде втрутитися у дану ситуацію і в межах наданих йому повноважень, вжити всіх необхідних заходів для запобігання прийняття Міністерством молоді і спорту України наказів, спрямованих не на розвиток спорту в Україні, а на задоволення інтересів окремих організацій або осіб. Проте потребує контролю і коригування вся система роботи Міністерства, відповідність наказів Міністерства інтересам розвитку спорту, а не задоволенню чиїх-то амбіційних планів. Практика зміни нормативних документів «під чиїсь інтереси» має бути припинена. Адже фахівці зі спорту мають займатися розвитком спорту а не бути заручниками ситуації, залежати від постійної зміни нормативних актів і витрачати свій час не на тренування, а на суди.    

   

Президент    

Громадської організації    

«Федерація Таеквон-До І.Т.Ф.    

України» В.М.Потернак    

01.07.2020р.